Social Media

​​​​​​​Maandag 12 januari 2026: De school van kardinaal Simonis

Alt Text

De bisschop en rector Hendriks begonnen de dag met een concelebratie met bisschop Remigiose Inchananiyil in de kapel van het tien jaar oude bisschopshuis.

In de ochtend werd een bezoek gebracht aan de Saint-Joseph’s Anglo-Indian Girls’ School, een school voor meisjes vanaf 3 jaar. De school werd gesticht aan het einde van de 19e eeuw, toen India nog een kolonie was van Engeland. Op dit moment studeren er tweeduizend meisjes, die dagelijks van huis komen. Het is geen internaat. De communiteit van zusters, de schoolleiding en de meisjes zelf ontvingen de bisschop allerhartelijks en verzorgden meerdere optredens van onder andere de schoolband. Ook werden er dansen uitgevoerd uit de hindoeïstische, islamitische en christelijke traditie. De meeste meisjes zijn van christelijke origine, maar er zijn ook veel hindoeïstische en islamitische meisjes op deze school die toch een duidelijke katholieke signatuur heeft.

In de late middag werd een andere onderwijsinstelling bezocht waaraan de overleden kardinaal Ad Simonis van Utrecht mede aan de oorsprong heeft gestaan, samen met een priester van het bisdom Thamarassery die al jarenlang in Nederland werkt. De één- of tweejarige opleiding START (Saint Thomas Academy for Research and Training) bereidt jonge katholieke studenten voor op een academische vervolgstudie en een volwaardig plaats in politiek en samenleving van India. Na het welkom en de presentatie was er een dialoog, waarin de bisschop vertelde uit eigen ervaring over zijn uitdaging als bisschop: “Iedereen moet uitgedaagd worden. Die zoek je meestal niet zelf, maar anderen zien wat jij kunt en zo word je uitgedaagd. En op die manier is het ook mogelijk om roeping te verstaan.”

Lees ook

Maandag 19 en dinsdag 20 januari 2026: Een ander Drielandenpunt

In de ochtend bezochten we Kanyakumari, twee rotseilanden voor de kust die met een glazen brug met elkaar verbonden zijn. Het ene eiland heeft een heiligdom waar een hindoe heeft gemediteerd (Vivekananda Rock) en op het andere staat een 40 m hoog beeld van een iemand uit de tijd van Jezus (Thiruvalluvar Statue). De eilanden zijn te bereiken met een veerdienst van 10 minuten. De plaats wordt door veel Indiase mensen als een toeristische trekpleister bezocht.

Zondag 18 januari 2026: Bedevaart naar de H. Devasahajam

Deze dag stond in het teken van de H. Devasahajam. Graag wilde ik zijn gedenkplaatsen bezoeken, omdat hij heilig werd verklaard in dezelfde viering als de Friese karmeliet Titus Brandsma in mei 2022, waarbij ik destijds als bisschop van Groningen-Leeuwarden aanwezig was.

Vrijdag 16 en zaterdag 17 januari 2026: Weer een nieuw bisdom

In de ochtend hebben we als laatste project in het bisdom Kanjirapally Angels’ Village bezocht, een huis voor mannen en vrouwen, jongens en meisjes met een meervoudige beperking. We werden welkom geheten en enthousiast ontvangen door een muziekband en een dansact door vijf meisjes van wie twee met het syndroom van Down. We bezochten een aantal schoolklassen. Er wordt serieus en met veel geduld geïnvesteerd in de mens.

Donderdag 15 januari 2026: Catechese en oude bekenden

Een hele dag in het bisdom Kanjirapally. Allereerst het bezoek aan de kathedraal en het nabijgelegen kerkhof waar gezamenlijk voor de doden werd gebeden en de graven werden gezegend. Dit is blijkbaar een gewoonte die niet alleen met Allerzielen plaatsvindt, maar ook doorheen het jaar.