Social Media

Heilige Thomas van Aquino in Rolduc geëerd

Geplaatst op: 25-03-2025

Het grootseminarie Rolduc ontving deze week de relieken van de Heilige Thomas van Aquino (1225 – 1274). Deze middeleeuwse theoloog en filosoof neemt in het lesprogramma van de priesteropleiding een belangrijke plaats in. De heilige dominicaan geldt als een van de belangrijkste theologen uit de geschiedenis. Maandagavond was er een zeer drukbezochte vesperviering en dinsdag een studiedag over het gedachtegoed van deze grote denker.

Aanleiding voor het ontvangen van de relieken is het 50-jarig bestaan van het grootseminarie Rolduc en drie jubilea rond Thomas: zijn 800e geboortejaar (2025), zijn 750e sterfjaar (2024) en het feit dat hij 700 jaar geleden heilig werd verklaard (2023). Het officiële programma rond de reliekschrijn met de schedel van de Heilige Thomas begon maandagavond met de viering van de plechtige vespers aan de vooravond van het hoogfeest van Maria-Boodschap. Zo’n driehonderd belangstellenden namen hieraan deel. Tijdens de aansluitende gebedswake werd zijn levensverhaal verteld en werden er ook passende geestelijke teksten gelezen. Na de wake was er voor iedereen gelegenheid om de relieken in stilte te vereren.

Dinsdag vond er in samenwerking met diverse theologische opleidingen een studiedag plaats over het denken van Thomas van Aquino. Hierin kwam het filosofische werk van de ‘Doctor Angelicus’ zoals Thomas wel genoemd wordt, uitgebreid aan bod. Professor dr. Andrea Robiglio van de Katholieke Universiteit Leuven sprak over het concept van lichaam en ziel en hoe Thomas keek naar het leven na de dood en hoe lichamelijkheid daarin al dan niet een rol speelt. Dr. Harm Goris van de Theologische Universiteit Tilburg ging in op de verhouding tussen natuur, zonde en genade en Dr. Jörgen Vijgen van het grootseminarie Sint-Willibrord in het bisdom Haarlem-Amsterdam sprak over hedendaags atheïsme en agnosticisme. De serie lezingen werd afgesloten door rector dr. Lambert Hendriks van het grootseminarie Rolduc. Hij sprak over de hoop en wat dit betekent voor de het verlangen naar het eeuwig leven. De relieken gaan nog naar Zwolle, Heiloo, Utrecht en Antwerpen.

 

 

(c) Foto's: Footlight Beeld & Design







Lees ook

Wie is ‘Stomme os’ Thomas van Aquino?

Dit jaar is het laatste van drie jubileumjaren rond de heilige Thomas van Aquino. In 2023 was het 700e jubileum van zijn heiligverklaring, in 2024 was hij 750 jaar overleden en in 2025 is het 800e jubileum van zijn geboorte. Bij die gelegenheid komen de relieken – om precies de zijn de schedel – van deze belangrijke heilige naar Nederland en Vlaanderen. Ook op Rolduc zullen ze een tussenstop maken als daar op 25 maart een studiedag wordt georganiseerd rond het werk van de ‘Aquinaat’. Maar wie is Thomas van Aquino eigenlijk?

Relieken Heilige Thomas van Aquino komen naar Rolduc

De relieken van de Heilige Thomas van Aquino komen op maandag 24 maart naar Rolduc. Bij gelegenheid van verschillende jubilea rond deze grote heilige, maakt zijn gebeente een rondreis langs verschillende plaatsen in de wereld. Vanaf maandag doet de schrijn met de relieken Nederland aan en de eerste halteplek is de abdijkerk van Rolduc in Kerkrade.